Eerste indruk: Dell XPS 13 9310 met EVO label: To EVO or not to EVO

8 reacties

Je hebt ze wellicht weleens gezien: de laptopstickers met de aanduiding EVO. Eerder gebruikte Intel al Centrino, vPro en Vive als labels voor producten die met zijn hardware zijn afgeladen. Vorig jaar kwam de fabrikant met het EVO-label, een sticker die net als de aanduiding Ultrabook sneller duidelijk moet maken dat je met een handzame, vlotte laptop met een behoorlijke accuduur hebt te maken.

Inmiddels zijn aardig wat laptops met de Tiger Lake-chip op de markt gebracht die zijn voorzien van dit label. Voor het overgrote deel zijn het slanke laptops die je in HP’s Envy- en Spectre-, Lenovo’s Yoga-, Dells XPS- en Acers Swift-reeks tegenkomt. Je zou kunnen zeggen dat EVO-laptops moderne versies zijn van de Ultrabook, maar dan met een duidelijkere blokkade voor AMD. Waar Ultrabook een algemene term is geworden, kun je de EVO-sticker net als de drie labels die we aan het begin van het artikel noemden dragen als je voldoet aan de eisen van Intel.

Wat zijn die eisen dan? Er moet een Tiger Lake i5 of i7 aan boord zijn, samen met Xe-graphics, minimaal 8GB geheugen en een 256GB grote ssd. ‘Snel ontwaken uit slaapstand’ moet binnen een seconde zijn gepiept, de laptop moet responsief zijn op de accu en negen uur kunnen functioneren op een acculading. Verder moet de laptop over WiFi 6 en USB-C met Thunderbolt 4 beschikken en een webcam met infrarood-gezichtsaanmelding voor Windows Hello aan boord hebben, net als een verlicht toetsenbord, Precision-touchpad en dunne randen rond het scherm.

Dell XPS 9310

Een goed voorbeeld van zo’n laptop is de Dell XPS 13 9310. Dit is misschien wel een van de bekendste 13-inchlaptops van dit moment. We hadden twee modellen in het lab staan en hebben ze naast elkaar gezet om te kijken wat het verschil is. Een heeft een 4K-scherm en de andere Full HD. Het apparaat weegt net geen 1,2 kilo. Dat is vrij weinig, maar ook weer niet zo licht dat je hem niet makkelijk te kunnen hanteren; hij geeft voldoende tegenwicht als je erop aan het tikken bent.

Dell XPS 13 9310
De Dell XPS 9310.

Het toetsenbord is een van de betere punten van deze laptop. Anders dan je weleens bij andere laptops van dit formaat ziet, zijn de individuele toetsen voldoende gedimensioneerd. De aan/uit-schakelaar vind je boven de backspace-knop, wat even wennen kan zijn omdat je daar wellicht de delete-knop denkt te vinden. Na een paar keer mistikken heb je de nieuwe routine waarschijnlijk te pakken. Het touchpad is lekker breed, iets breder dan de spatiebalk. De zachte afwerking rond het toetsenbord voelt comfortabel aan.

Dell XPS 13 9310

Net als de meeste laptops is de XPS in tal van uitvoeringen verkrijgbaar. Op de website van Dell kun je naar hartenlust configureren. Wat blijft, is de standaardbasis met een stevige ranke behuizing, en een 52Wh krachtige accu. Aan de zijkanten vind je twee USB-C-aansluitingen, beide voorzien van Thunderbolt 4. Dat betekent min of meer: prik er wat in en het werkt, het maakt niet uit of het een toetsenbord, geheugenstick, monitor of dock is.

Dat laatste is handig, maar er staat tegenover dat USB-A en HDMI ontbreken. Een voor microSD geschikte geheugenkaartlezer is er wel. De processor is in bii beide geteste modellen een Intel Core i7-1165G7 met 12MB cache, vier cores en een turbo tot 4,7GHz. De Xe-gpu ervan heeft 96 execution units en behoort tot de snellere modellen in de serie.

Dell XPS 13 9310
Bijna alles is vastgesoldeerd

Twee modellen zijn in het testlab getest. Ze volgen grotendeels hetzelfde recept: 16GB Lpddr4, gecombineerd met een 512GB grote NVMe-ssd (PCIe 3x4) uit de stal van Kioxia. Bij de wifi-voorziening lijkt een bijzondere keuze te zijn gemaakt: hij beschikt over een WiFi 6 (802.11ax)1650i-kaartje van Killer. ‘Bijzonder’ omdat het geen gaminglaptop is, maar een apparaat gericht op ‘prosumers’, dus zakelijke gebruikers. Tegenwoordig is Killer onderdeel van Intel en in dat licht bezien is de keuze wellicht wat minder vreemd. De ssd en accu zijn ongeveer de enige onderdelen die eenvoudig zijn te vervangen in de XPS. Het werkgeheugen en wifikaartje zijn vastgesoldeerd. Handig is de infraroodcamera die bij de webcam is ingebouwd. Daarmee kun je handsfree inloggen.

Het scherm is de spelbreker

Het opmerkelijkste verschil tussen de twee modellen zit in de schermen: het ene telt 3840x2400 pixels, het andere 1920x1200. Dat eerste scherm geeft uiteraard scherper beeld en is bovendien aanraakgevoelig. Een groot nadeel ervan is echter dat de accuwerktijd er veel korter door wordt. Door de 4k-resolutie hou je minder accuwerktijd over dan de negen uur die bij de EVO-eisen wordt genoemd. Het model met het full hd-scherm biedt ruim veertien uur en doet het op dat vlak dus stukken beter. Dat EVO klinkt fantastisch, maar als je het vergelijkt met een aantal laptops voorzien van AMD Ryzen-chips dan is de score van negen uur zeker niet bijzonder. De Ryzen 4800U en 4600U van de Lenovo Yoga Slim 7 in deze tabel is sneller én werkt langer op een accu. 

Beide schermen zijn overigens van uitstekende kwaliteit. De helderheid van het scherm met het grootste aantal pixels bedraagt net iets minder dan 500 nits; de full hd-variant komt tot 568 nits. Een ander verschil tussen de twee is dat het luxe scherm glanzend is afgewerkt en de full hd-variant mat. Een aandachtspunt bij een eventueel aankoopbesluit is dat de 9310 een 16:10-scherm heeft, terwijl bij de goedkopere XPS 13 9305 het scherm ingeruild voor een 16:9-exemplaar met minder pixels in de hoogte. 


De accuwerktijd van de versie met veel pixels is veel slechter dan die van de full hd-variant

De helderheid van beide versies is goed

In het kort  

Concluderend kun je zeggen dat de Dell XPS 13 9310 een interessante lichte laptop is met een slank design en een gewicht van 1,17 kilo. Minpunt is dat alleen USB-C-aansluitingen aanwezig zijn. Dat maakt dat je best vaak een adaptertje nodig zult hebben om randapparatuur aan te sluiten. De variant met een touch-scherm met 4k-resolutie is alleen interessant als je het hogere detailniveau van het getoonde beeld kunt waarderen. Het full hd-scherm is op dit formaat even functioneel en biedt een veel langere accuwerktijd. Daarmee maakt dit model de EVO-belofte van Intel waar, iets dat niet geldt voor de versie met het 4k-scherm. Na een week testen in de praktijk bleek bij ons duidelijk dat we met de full hd-versie minder vaak het stopcontact hoefden op te zoeken. De duurdere versie met het 4k-scherm werkt veel korter op een acculading, en daarnaast biedt dit glanzend afgewerkte touch-scherm weinig voordelen. Een mat scherm is vaak fijner om op te werken en touch is geen heel groot pluspunt onder Windows.

Aan de andere kant lijkt AMD in bijvoorbeeld de eveneens compacte Lenovo Yoga Slim 7 sneller te zijn en een nog langere werkduur te bieden. 

De goedkoopste Dell XPS in onze Productvergelijker is uitgerust met een Tiger Lake i5 en koste op het moment van  schrijven minimaal 1589 euro . Bij Dell beginnen de XPS-modellen bij zo'n 1150 euro.  [BR2] Voor iets minder geld heb je de XPS 13 9305, waarbij het 16:10-scherm is ingeruild voor een 16:9-exemplaar. 

Bekijk hier de vergelijkingstabel van de Dell XPS 9310-modellen in de Productvergelijker:

Algemeen
 
MerkDellDell
ProductnaamXPS 13 9310XPS 13 Notebook 9310 Silver
Productcode
DetailsProductinfoProductinfo
Kantoor
Processor / Chipset / Geheugen
Processor serieIntel Core i7Intel Core i7
Processor typeIntel Core i7 1165G7Intel Core i7 1165G7
Processor klokfrequentie2.8 GHz2.8 GHz
Processor klokfrequentie (max. turbo)4.7 GHz4.7 GHz
Aantal processorcores44
Geheugen capaciteit16 GB16 GB
Type geheugenLPDDR4XLPDDR4X
Geheugen klokfrequentie4267 MHz4267 MHz
SODIMM sloten00
Vrije SODIMM sloten00
Werkgeheugen uitbreidbaar tot16 GB16 GB
Scherm
Scherm diagonaal13.4 inch13.5 inch
Resolutie3840x24001920x1200
Verhouding16:1016:10
Pixeldichtheid338 ppi168 ppi
Scherm type (mat/glans)GlanzendMat
PaneeltypeIPSIPS
Touchscreen
Aanraakpunten touchscreen10 aanraakpunten
Touchscreen typeCapacitief
Maximale verversingsfrequentie60 Hz60 Hz
Graphics
GPU typeIntel Iris Xe Graphics G7 (Tiger Lake 96 EU)Intel Iris Xe Graphics G7 (Tiger Lake 96 EU)
Geïntegreerde / losse GPUGeïntegreerdGeïntegreerd
Opslag
Totale opslagcapaciteit512 GB512 GB
SSD opslagcapaciteit512 GB512 GB
Beschikbaar opslaggeheugen408.5 GB415.6 GB
Aantal harddisks / SSD's11
Harddisk/SSD 1 capaciteit512 GB512 GB
Harddisk/SSD 1 soortSSD/FlashSSD/Flash
Harddisk/SSD 1 merk/productNVMe KXG60ZNV512GNVMe KXG60ZNV512G KIOXIA
Harddisk/SSD 1 form factorM.2M.2
DVD branden
Blu-ray lezen
Blu-ray branden
Connectiviteit / Netwerk
Netwerkaansluiting (bedraad)
Netwerkadapter (bedraad)
WiFi standaard802.11ax (Wi-Fi 6)802.11ax (Wi-Fi 6)
WiFi adapterKiller(R) Wi-Fi 6 AX1650i 160MHzKiller Wi-Fi 6 AX1650s 160Mhz
Bluetooth
Bluetooth-versieBluetooth 5.1Bluetooth 5.1
4G (LTE)
5G
Aansluitingen
Smartcard
Thunderbolt 4 (Type-C)22
Cardreader - SD
Cardreader - MicroSD
DVI-uitgang
VGA-uitgang
HDMI-uitgang
Micro HDMI-uitgang
DisplayPort-uitgang
Mini DisplayPort-uitgang
Analoge audio aansluitingen11
Aansluiting dockingstation
Kensingtonslot
Toetsenbord en touchpad
ToetsenbordindelingQwertyQwerty
Numeriek toetsenbord
Toetsenbordverlichting helderheidsniveaus22
Toetsenbordverlichting kleurWitWit
Touchpad MS Precision compatible
Touchpad afzonderlijke muistoetsen
Camera
Webcam
Webcam resolutie0.9 MPixel0.9 MPixel
Tweede camera
Flitser
Camera Windows Hello compatible
Webcamschuifje
Sensors
Accelerometer
Vingerafdruklezer
GPS
Kompas
NFC
Overige hardware
Geïntegreerde microfoon
Maten en gewichten
Accu capaciteit (Wh)52 Wh52 Wh
Verwisselbare accu
Gewicht totaal1.17 kg1.22 kg
Afmeting - Breedte29.6 cm29.6 cm
Afmeting - Diepte19.8 cm20.2 cm
Afmeting - Hoogte/Dikte1.7 cm1.69 cm
Software
BesturingssysteemMicrosoft Windows 10 HomeMicrosoft Windows 10 Home
Besturingssysteem (serie)WindowsWindows
Windows 10 versie200420H2
Windows 10 OS Build19041.61019042.867
Aantal bits OS64 bit64 bit
Fabrikantsopgave eigenschappen
SerieDell XPSDell XPS
Garantie1 jaar1 jaar
HDMI
Displayport
Geheugenkaartlezer
Optische drive
Platform onafhankelijke tests
Opstarttijd9.9 sec.11.3 sec.
Jetstream 1.1292.58
Geekbench 5 - Multi5226
Geekbench 5 - Single1482
WiFi speedtest 2.4GHz receive197.81 Mbit/s206.68 Mbit/s
WiFi speedtest 2.4GHz send165.52 Mbit/s182.16 Mbit/s
WiFi speedtest 5.0GHz receive562.06 Mbit/s505.46 Mbit/s
WiFi speedtest 5.0GHz send623.96 Mbit/s610.69 Mbit/s
Windows benchmarks
3DMark - Ice Storm7144797534
3DMark - Cloud Gate1808319236
3DMark - Cloud Gate Graphics2529929919
3DMark - Cloud Gate Physics90508551
3DMark - Fire Strike45054702
3DMark - Fire Strike Graphics51755369
3DMark - Fire Strike Physics1190013484
3DMark - Fire Strike Combined15521617
3DMark - Time Spy16401718
3DMark - Time Spy Graphics15051571
3DMark - Time Spy CPU33633669
3DMark - Night Raid1528716354
3DMark - Night Raid Graphics1989621123
3DMark - Night Raid CPU66107175
Cinebench R15 - Single139113
Cinebench R15 - Multi861867
Cinebench R20 - Single564554
Cinebench R20 - Multi20252111
Cinebench R23 - Single1436
Cinebench R23 - Multi5282
PCMark 8 v2 - Home34734382
PCMark 8 v2 - Creative46584710
PCMark 8 v2 - Work34614093
PCMark 8 - Storage 2.0 - Storage Score50245024
PCMark 8 - Storage 2.0 - Storage Bandwidth345.46 MB/s348.44 MB/s
Geekbench4 - Multi2231622292
Geekbench4 - Multi crypto2541425499
Geekbench4 - Multi integer2569425646
Geekbench4 - Multi float2639326355
Geekbench4 - Multi memory78257849
Geekbench4 - Single65946614
Geekbench4 - Single crypto87138745
Geekbench4 - Single integer66556694
Geekbench4 - Single float67786803
Geekbench4 - Single memory56515620
Geekbench4 - OpenCL2541419125499192
Blender duurtest run #148.3246.73
Blender duurtest run #253.8452.39
Blender duurtest run #360.456.66
Blender duurtest run #460.8264.61
Blender duurtest run #554.9558.59
Blender duurtest run #662.4956.83
Blender duurtest run #766.565.54
Blender duurtest run #856.4660.27
Blender duurtest run #959.7356
Blender duurtest run #1069.4264.16
Blender duurtest run #1158.9862.86
Blender duurtest run #1259.6855.95
Blender duurtest run #1369.762.7
Blender duurtest run #1459.3964.95
Blender duurtest run #1561.6656.17
Blender duurtest run #1669.3757.51
Blender duurtest run #1757.7666.44
Blender duurtest run #1858.7763.61
Blender duurtest run #1970.1156.38
Blender duurtest run #2062.94
PCMark 10 Extended46604545
PCMark 10 Essentials98419973
PCMark 10 App Start-up1423414064
PCMark 10 Video Conferencing79117789
PCMark 10 Web Browsing84669056
PCMark 10 Productivity67976569
PCMark 10 Spreadsheets59215836
PCMark 10 Writing78047395
PCMark 10 Digital Content Creation47474307
PCMark 10 Photo Editing76767107
PCMark 10 Rendering and Visualization27733024
PCMark 10 Video Editing79113720
PCMark 10 Gaming40144087
PCMark 10 Graphics52915375
PCMark 10 Physics1270213781
PCMark 10 Combined18451865
Energieverbruik / Accu
Energieverbruik uit0.4 W0.4 W
Energieverbruik adapter (zonder laptop)0.1 W0.1 W
Energieverbruik idle8.3 W5.2 W
Browser accutest - 180 cd/m2520 min.868 min.
PCMark Creative accutest - 180 cd/m2233 min.299 min.
PCMark Creative (Accu)41793871
Testresultaten beeldscherm
Gemeten kleurruimteDCI-P3sRGB
Kleurtemperatuur6902 K6879 K
Helderheid wit493.04 cd/m²568.38 cd/m²
Helderheid zwart0.29 cd/m²0.32 cd/m²
Contrast1700.1 : 11776.2 : 1
Checkerboard wit495.933 cd/m²568.05 cd/m²
Checkerboard zwart0.299 cd/m²0.318 cd/m²
Checkerboard contrast1659 : 11786 : 1
Gamma2.152.13
Gamma (afwijking van 2,2)0.050.07
Kleurafwijking rood (Delta E 1994)1.721.32
Kleurafwijking groen (Delta E 1994)1.921.64
Kleurafwijking blauw (Delta E 1994)2.420.86
Kleurafwijking cyaan (Delta E 1994)2.271.3
Kleurafwijking magenta (Delta E 1994)2.181.22
Kleurafwijking geel (Delta E 1994)1.752.17
Gemiddelde kleurafwijking (Delta E 1994)21.4
Gemiddelde grijsafwijking (Delta E 1994)2.83.4
Kleurafwijking 75% wit (Delta E 2000)3.56 mΔuv5.25 mΔuv
Kleurafwijking 75% rood (Delta E 2000)1.7 mΔuv1.27 mΔuv
Kleurafwijking 75% groen (Delta E 2000)1.81 mΔuv1.36 mΔuv
Kleurafwijking 75% blauw (Delta E 2000)2.26 mΔuv0.8 mΔuv
Kleurafwijking 75% cyaan (Delta E 2000)2.21 mΔuv1.25 mΔuv
Kleurafwijking 75% magenta (Delta E 2000)2.08 mΔuv1.12 mΔuv
Kleurafwijking 75% geel (Delta E 2000)1.71 mΔuv2.44 mΔuv
Gemiddelde kleurafwijking (Delta E 2000) incl. wit2.3 mΔuv2.5 mΔuv
Kleurafwijking 100% wit (Delta E 2000)3.24 mΔuv6.13 mΔuv
Gemiddelde kleurafwijking (Delta E 2000)21.4
Gemiddelde grijsafwijking (Delta E 2000)2.74.2
sRGB dekking114.6 %99.2 %
DCI-P3 dekking84 %75.8 %
Rec 2020 dekking60.6 %54.4 %

 


2 besproken producten

Vergelijk alle producten

Vergelijk   Product Prijs
Dell XPS 13 9310

Dell XPS 13 9310

  • Intel Core i7 1165G7
  • 16 GB
  • 13.4 inch
  • 3840x2400
  • Touchscreen
  • Intel Iris Xe Graphics G7 (Tiger Lake 96 EU)
  • 512 GB
  • Qwerty
  • 1.17 kg
  • Windows
Niet verkrijgbaar
Dell XPS 13 Notebook 9310 Silver

Dell XPS 13 Notebook 9310 Silver

  • Intel Core i7 1165G7
  • 16 GB
  • 13.5 inch
  • 1920x1200
  • Intel Iris Xe Graphics G7 (Tiger Lake 96 EU)
  • 512 GB
  • Qwerty
  • 1.22 kg
  • Windows
Niet verkrijgbaar
« Vorig bericht Volgend bericht »
0
*