Apple iMac 27 inch 2012 review: met Core i7, GTX 680MX en Fusion Drive

60 reacties
Inhoudsopgave
  1. 1. Inleiding
  2. 2. Configureren
  3. 3. Fusion Drive
  4. 4. Testresultaten (Cinebench, 3DMark)
  5. 5. Testresultaten (PCMark7)
  6. 6. Testresultaten (Energieverbruik)
  7. 7. Testresultaten (Geluidsproductie)
  8. 8. Specificaties en prestaties
  9. 9. Foto's
  10. 10. Conclusie
  11. 11. Besproken producten
  12. 12. Reacties

Inleiding

Dit is de derde iMac in korte tijd die we bekijken op Hardware.Info. Na het instapmodel van de 21,5 inch iMac (review) en een wat luxere uitvoering van de iMac 27 inch (review) is het nu de beurt aan een nog uitgebreidere uitvoering van dat laatste model, nu met een Core i7, Nvidia GTX 680MX én de Fusion drive aan boord.

We hebben het in onze eerdere reviews al gehad over het uiterlijk van de nieuwe iMacs. Daar gaan we het hier dus niet nog een keertje over hebben. Een verschil tussen de 27-inch-iMac en de kleinere, 21,5 inch-versie is dat je bij het grotere model wel makkelijk het geheugen kunt upgraden en eventueel vervangen: de vier SO-DIMM geheugenslots zitten achter een klepje dat eenvoudig te openen is via een palletje bij de voedingsaansluiting. Een dvd-brander ontbreekt.

Apple iMac 27" (MD580N/A SSD test)

De aansluitingen zitten allemaal netjes op een rijtje: we tellen vier USB 3.0-aansluitingen, gigabit Ethernet en twee keer Thunderbolt. Ook heeft Apple een SDXC-kaartlezer geplaatst en heb je de mogelijkheid een hoofdtelefoon aan te sluiten. In de rand van het 27 inch scherm is een webcam ingebouwd. Een van de sterke punten van de 27 inch iMac is en blijft dat scherm: groot en voorzien van 2560x1440 pixels, een resolutie die veel hoger is dan het Full HD dat op veel andere all-in-one’s van dezelfde grootte wordt toegepast. In de eerdere review van de 27 inch iMac hebben we het scherm van de nieuwste uitvoering al uitvoerig beschreven. 

Configureren

Bij het configureren van de Apple iMac 27 inch heb je behoorlijk wat keuzemogelijkheden. Maar het valt op dat zelfs het instapmodel van € 1905 al heel redelijk is uitgerust: met een quad-core Intel Core i5, 8 GB werkgeheugen en een Nvidia GeForce GTX 660M. Vergeleken met veel all-in-ones met Windows is dat al een behoorlijk krachtige configuratie. Het model dat we onlangs aan de tand gevoeld hebben was voorzien van een Nvidia GeForce GTX 675MX en heeft een prijskaartje van € 2085. Het model dat we nu bekijken is geen standaarduitvoering, maar kun je componeren via de Apple Store.

Apple iMac 27" (MD580N/A SSD test)

De combinatie van een Intel Core i7 3770 (3,4 GHz quad-core, turbo tot 3,9 GHz), 1 TB Fusion Drive en Nvidia GeForce GTX 680MX brengt het prijskaartje naar € 2685,-. Dat is op geen enkele manier weinig geld te noemen, maar het is dan ook een behoorlijk imposante configuratie. 

Die GTX 680MX is een processor met 1536 CUDA-cores, net als de échte GTX 680, maar de kaart werkt op 719 MHz in plaats van de 1006 MHz die standaard is voor deze chip. Apple heeft de kaart verder gecombineerd met een GDDR5 dat op 1,25 GHz (5 GHz) werkt en dat is ook een lagere snelheid dan bij de variant die op losse videokaarten wordt gebruikt, daar werkt het geheugen namelijk op 1,5 GHz. Een tikje langzamer, maar zeker voor een all-in-one is dit een erg snelle grafische processor.

We hebben ook een aantal gamingtests onder Windows uitgevoerd. En dan worden we toch best blij als we naar de resultaten kijken. Voorbeeldje: Crysis 2 in Ultra-settings en 1920x1080 geeft de iMac weer met een keurige 56,2 fps en bij The Elder Scrolls, eveneens met Ultra-settings en Full HD is dat 83 fps. Battlefield 3 zet met High-settings en Full HD een score van 50,9 fps neer. We komen verderop nog even terug op de grafische prestaties van deze iMac. 

Fusion Drive

De Fusion Drive in de iMac die we voor deze test binnen hebben gekregen bestaat uit twee onderdelen: een harde schijf en een losse SSD. De harde schijf is in het geval van deze iMac een Seagate ST1000DM003, oftewel een Barracuda 7200.14, die samenwerkt met een Apple SM128E SSD. Een SSD uit de fabriek van Samsung, speciaal gemaakt voor Apple en toegepast in meerdere producten van het merk.

Grofweg komt het er op neer dat de Fusion Drive door Mac OS wordt gebruikt als een slimme cache. Schrijfacties worden zoveel mogelijk uitgevoerd op de snelle SSD en programma’s en data die je regelmatig gebruikt worden verhuisd naar de SSD. Allemaal zonder dat je daar als gebruiker echt iets van merkt. Een slim systeem, want in tegenstelling tot een gewoon systeem met een harde schijf en een SSD hoef je dus zelf niet na te denken over waar je de data laat: je hebt in dit geval 1 TB opslagcapaciteit die over het algemeen heel erg snel is.

Apple iMac 27" (MD580N/A SSD test)

Helaas hadden we voor dit artikel niet twee vergelijkbare iMacs tot onze beschikking waardoor het testen van de Fusion Drive niet heel erg makkelijk was. De eenvoudigste manier om het eventuele voordeel van de Fusion Drive te laten zien is er twee naast elkaar zetten en ze dan dezelfde taken laten uitvoeren.

Voor deze test hebben we het dus iets anders moeten aanpakken. Daarvoor hebben we gebruikgemaakt van het testprogramma BlackMagic Disk Speed Test. Een programma dat de doorvoersnelheid van de harde schijf meet. Je ziet dat eigenlijk onder vrijwel alle omstandigheden de doorvoersnelheid van de Fusion Drive goed blijft. Als de SSD vol is, verandert dat natuurlijk. Om dat te simuleren hebben we de iMac stevig belast: zo’n 1600 foto’s en een groot aantal video’s vanuit Adobe Lightroom exporteren en ondertussen de inhoud van een groot aantal grote folders vanaf een van de servers in het Hardware.Info-netwerk naar de iMac kopiëren.

Je ziet dat BlackMagic prima prestaties blijft bieden. Een leessnelheid van zo'n 400 MB/s en een schrijfssnelheid van zo'n 270-280 MB/s  Maar na een tijdje – klaarblijkelijk op het moment dat de schijf vol is, dan loopt de doorvoersnelheid terug naar een schrijfsnelheid van 70 MB/s  en een leessnelheid van 80 MB/s. Een snelheid die duidelijk meer lijkt op een harde schijf dan op een SSD. Als je de zware taken stopt en heel even wacht, dan zie je de snelheid al vrij snel weer oplopen: MacOS stuurt al vrij snel de data naar de harde schijf en benut daarna weer de SSD.

Windows kan met deze trucs natuurlijk niet omgaan. Wanneer je via Boot Camp Windows installeert krijg je ook twee losse schijven te zien. Boot Camp maakt op de harde schijf de partitie aan voor Windows. Om een beetje inzicht te krijgen in de mogelijkheden, hebben we de paritities van MacOS op de SSD ook weggehaald en Windows twee keer geinstalleerd: zowel op de harde schijf als de SSD.

Je ziet dan dat de harde schijf en SSD presteren zoals je mag verwachten want in feite heb je dan gewoon een pc met een 128 GB SSD en een 1 TB harde schijf. Opvallend is wel dat de doorvoersnelheid van de SSD onder HD Tune aan de lage kant is: we meten een doorvoersnelheid van 252 MB/s gemiddeld voor het lezen met HD Tune Pro. Het lijkt er op dat de SSD dus op SATA300 werkt onder Windows. Een vreemde zaak, we hebben helaas niet helemaal de vinger kunnen leggen op waar het probleem nu eigenlijk zit.

Aan de andere kant is het niet zo gek dat Apple dit scenario niet heeft geoptimaliseerd. Dit systeem is nu eenmaal ontwikkeld om gebruikt te worden onder MacOS X. We hebben niet kunnen meten of dit fenomeen ook optreedt als je de Fusion Drive ook als losse SSD aanspreekt onder MacOS X want de Disk Utility van de meegeleverde versie van MacOS X wil automatisch de drive 'repareren', en andere versies van MacOS die we tot onze beschikking hadden wilden niet installeren op deze iMac. Aan de andere kant, de hoge doorvoersnelheid van de Fusion Drive geeft al aan dat hier de SATA300 grens doorbroken wordt. Het lijkt dus een fenomeen te zijn dat alleen onder Windows optreedt. De Fusion Drive 3 TB werkt overigens (nog) niet met Boot Camp samen. 

Testresultaten (Cinebench, 3DMark)

Cinebench 10

Deze versie van de iMac is uitgerust met een Core i7 3770 en dat maakt het een erg snelle computer. Hij is een tikje sneller dan de zuinige 3770S van de Dell OptiPlex 9010 en een stuk sneller dan de Core i5-3450 van de standaard uitvoering. Het verschil met de échte topklasse desktops is nog best aanzienlijk, maar je praat daar over het snellere Sandy Bridge E-platform op de X79-chipset. De prestaties op deze pagina laten zien dat het voor deze benchmarks niet uitmaakt of je nu met een SSD of een harde schijf meet. 

Cinebench 11.5

Hier wordt het verschil met de Core i7 3770S van de Dell en de Core i5-3450 van de goedkopere uitvoering van de iMac 27 inch groter. 

3DMark06

3DMark06 is natuurlijk niet de nieuwste benchmark, maar het geeft nog steeds een goed beeld in het verschil tussen snelle en langzame videokaarten. Dat de GTX 680MX van de iMac een lekker snelle grafische processor is wordt hier zeer duidelijk. Dat zie je ook terug in het nieuwere 3DMark Vantage. 

3DMark Vantage

3DMark11 Entry

3DMark11 is een van de nieuwste benchmarks van Futuremark voor grafische kaarten. Waar je ziet dat de meeste all-in-one's hier amper behoorlijke prestaties weten neer te zetten is dit geen enkel probleem voor de iMac 27 inch met GTX 680MX aan boord. Dat geldt zelfs voor de zware Extreme-test. 

3DMark11 Performance

 

3DMark11 Extreme

 

Testresultaten (PCMark7)

Onze belangrijkste benchmark voor systemen is PCMark7. Deze werkt op basis van zogenaamde 'traces', opnames van bestaande software voor tal van toepassingen, die in real-time worden 'afgespeeld' voor een zo realistisch mogelijke indicatie van de prestaties in de praktijk. De iMac is weliswaar niet voor Windows gemaakt, maar zet hier enorm goede prestaties neer, de SSD en de snelle processor geven hem de op één na hoogste positie. Kijken we naar de prestaties met harde schijf, dan vinden we hem een stuk lager, maar zelfs dan is het de snelste all-in-one die we ooit getest hebben. 

Testresultaten (Energieverbruik)

3DMark06 geeft een aardige indicatie van het verbruik wanneer CPU en GPU belast worden. Het energieverbruik is een kleine 30 watt hoger dan bij de standaard uitvoering. Let wel dit is het energieverbruik van de complete iMac (scherm en systeem samen), standaard desktopcomputers worden zonder scherm gemeten. Deze tests hebben we alleen uitgevoerd met de SSD.

Energieverbruik 3DMark11

Hier is het verbruik nog iets hoger. 

Energieverbruik rust

In rust doet hij het iets beter dan de gewone iMac zonder Fusion drive, mede omdat hier de harde schijf wat sneller uitgeschakeld wordt. 

Energieverbruik uit

Uitgeschakeld verbruikt hij geen energie meer, netjes. 

Testresultaten (Geluidsproductie)

Uiteraard kijken we ook naar de hoeveelheid geluid die de Apple iMac 27 inch

Geluidsproductie rust

In rust is de iMac lekker stil. 

Geluidsproductie actief

Maar ook actief maakt hij relatief weinig lawaai. 

 

Specificaties en prestaties

De specificaties van de 27 inch iMac.

Algemeen
 
MerkAppleApple
ProductnaamiMac 27" (MD580N/A HDD test)iMac 27" (MD580N/A SSD test)
ProductcodeMD580N/A-1MD580N/A-2
DetailsProductinfoProductinfo
Algemeen
Type systeemAll-in-OneAll-in-One
Processor
Type processorIntel Core i7 3770Intel Core i7 3770
Processor serieIntel Core i7Intel Core i7
Aantal processors11
Totaal aantal cores44
Processorkloksnelheid3.40 GHz3.40 GHz
Geheugen
Geheugen capaciteit8 GB8 GB
Aantal modules22
Type geheugenDDR3DDR3
Geheugen klokfrequentie1600 MHz1600 MHz
Geheugenmodules - Merk / ProductnaamHMT351S6CFR8C-PBHMT351S6CFR8C-PB
Moederbord
Processor socketSocket 1155Socket 1155
ChipsetIntel Z77Intel Z77
PCI-Express x16 totaal00
PCI-Express x16 vrij00
PCI-Express x1 totaal00
PCI-Express x1 vrij00
PCI totaal00
PCI vrij00
Geheugenslots totaal44
Geheugenslots vrij22
SATA 300 totaal00
SATA 300 vrij00
SATA 600 totaal00
SATA 600 vrij00
RAID 0 ondersteuning
RAID 1 ondersteuning
RAID 5 ondersteuning
Trusted Platform Module (TPM)
Externe aansluitingen
eSATA00
Serieel00
Parallel00
Firewire (totaal)00
6-pin Firewire00
4-pin Firewire00
Firewire 80000
USB 2.000
USB 3.0 / 3.1 (Gen 1)44
PS/200
Bluetooth
HDMI-ingang
Thunderbolt22
Netwerk
LAN - ChipBroadcom NetXtreme Gigabit Ethernet Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet
LAN - Snelheid1000 Mbit/s1000 Mbit/s
WLAN - ChipOnbekendOnbekend
WLAN - Standaard802.11n (Wi-Fi 4)802.11n (Wi-Fi 4)
Videokaart
Videokaart - Geïntegreerd/LosGeïntegreerdGeïntegreerd
Type videokaartNvidia GeForce GTX 680MXNvidia GeForce GTX 680MX
Losse videokaart - Merk / ProductnaamNvidia GeForce GTX 680MXNvidia GeForce GTX 680MX
Losse videokaart - Geheugen2048 MB2048 MB
GPU kloksnelheid719 MHz719 MHz
GPU geheugensnelheid1250 MHz1250 MHz
D-Sub uitgang00
DVI-uitgang00
HDMI-uitgang
DisplayPort-uitgang22
Audio
Audio typeOnboard HDAOnboard HDA
Audio kanalen7.17.1
Audio chip / GeluidskaartCirrus Logic CS4206BCirrus Logic CS4206B
S/PDIF ingang
S/PDIF uitgang
Opslag
Totale harddisk / SSD capaciteit1128 GB1128 GB
Aantal harde schijven / SSD's22
Harddisk / SSD 1 - TypeSSDSSD
Harddisk / SSD 1 - Merk / ProductnaamApple SSD SM128EApple SSD SM128E
Harddisk / SSD 1 - Capaciteit128 GB128 GB
Harddisk / SSD 1 - Toerental0 rpm0 rpm
Harddisk / SSD 1 - InterfaceSerial ATASerial ATA
Harddisk / SSD 1 - Controller (Merk / Chipset / poort)Intel Z77 Sata 6G Poort 0 Intel Z77 Sata 6G Poort 0
Harddisk / SSD 2 - TypeHarddiskHarddisk
Harddisk / SSD 2 - Merk / ProductnaamSeagate ST1000DM003Seagate ST1000DM003
Harddisk / SSD 2 - Capaciteit1000 GB1000 GB
Harddisk / SSD 2 - Toerental7200 rpm7200 rpm
Harddisk / SSD 2 - InterfaceSerial ATASerial ATA
Harddisk / SSD 2 - Controller (Merk / Chipset / poort)Intel Z77 Sata 6G Poort 1Intel Z77 Sata 6G Poort 1
Systeemdisk configuratieLosse disksLosse disks
Data disk(s) configuratieLosse disk(s)Losse disk(s)
Optische drive(s)
Optische drive 2 - Merk / Productnaam
DVD branden
Blu-ray lezen
Blu-ray branden
Behuizing
Behuizing - Merk / Productnaamall-in-oneall-in-one
Afmetingen - Breedte65 cm65 cm
Afmetingen - Diepte20.3 cm20.3 cm
Afmetingen - Hoogte51.6 cm51.6 cm
5,25 inch extern totaal00
5,25 inch vrij00
3,5 inch extern totaal00
3,5 inch extern vrij00
3,5 inch intern totaal11
3,5 inch intern vrij00
Front audio00
Front USB00
Front Firewire00
Cardreader
Reset knop
TV kaart
TV-tuner analoog
TV-tuner DVB-T
TV-tuner DVB-C
Beeldscherm
Inclusief monitor
Scherm - Geïntegreerd
Scherm - Afmeting (inch)27 inch27 inch
Scherm - Resolutie2560x14402560x1440
Touchscreen
Multitouch
Pen-bediening
Webcam
Invoerapparaten
Inclusief muis en toetsenbord
Toetsenbord - Merk / ProductnaamApple Wireless KeyboardApple Wireless Keyboard
Toetsenbord - Draadloos
Muis - Merk / ProductnaamApple Magic MouseApple Magic Mouse
Muis - Draadloos
Software
BesturingssysteemApple MacOS XApple MacOS X
Benchmarks
Cinebench 10 (32-bit)2572425542
Cinebench 11.57.497.54
3DMark062827127496
3DMark Vantage2485124958
3DMark11 Entry93859384
3DMark11 Performance63396360
3DMark11 Extreme23042306
PCMark Vantage - Total1161320920
PCMark Vantage - Memories849215105
PCMark Vantage - Tv and Movies61927974
PCMark Vantage - Gaming1226924183
PCMark Vantage - Music830121833
PCMark Vantage - Communications1277017342
PCMark Vantage - Productivity946424186
PCMark Vantage - HDD427241141
PCMark 7 - PCMark Score37225339
PCMark 7 - Lightweight Score27205212
PCMark 7 - Productivity Score22835010
PCMark 7 - Entertainment Score44815321
PCMark 7 - Creativity Score39765545
PCMark 7 - Computation Score53865380
PCMark 7 - System Storage Score20915157
PCMark 7 - System Storage Score - 22113
HD Tune - Minimum85.2 MB/s204.3 MB/s
HD Tune - Maximum183.1 MB/s279.6 MB/s
HD Tune - Average150.5 MB/s252.6 MB/s
HD Tune - Access Time14.1 ms0.182 ms
HD Tune - Burst Rate172.5 MB/s230 MB/s
HD Tune - CPU usage1.9 %3.3 %
Windows game benchmarks 2014
Battlefield 3 (Low Preset) (1366x768)116.2 fps
Battlefield 3 (High Preset) (1366x768)84.4 fps
Battlefield 3 (Low Preset) (1920x1080)79.1 fps
Battlefield 3 (High Preset) (1920x1080)50.9 fps
Crysis 2 High (lowest) (1366x768)99.1 fps
Crysis 2 Ultra (highest) (1366x768)86.1 fps
Crysis 2 High (lowest) (1920x1080)73.9 fps
Crysis 2 Ultra (highest) (1920x1080)56.2 fps
The Elder Scrolls V Skyrim (Low) (1366x768)223.3 fps
The Elder Scrolls V Skyrim (Ultra) (1366x768)118.5 fps
The Elder Scrolls V Skyrim (Low) (1920x1080)181.4 fps
The Elder Scrolls V Skyrim (Ultra) (1920x1080)83 fps
WinSAT
WinSAT Prestatie index7.77.7
WinSAT Processor7.77.7
WinSAT Geheugen7.87.8
WinSAT Grafisch7.97.9
WinSAT Grafisch (spellen)7.97.9
WinSAT primaire harde schijf7.97.9
Energieverbruik
Energieverbruik uit0 W
Energieverbruik rust80.6 W
Energieverbruik 3DMark06 Max182 W
Energieverbruik 3DMark FireStrike Combined202 W
Geluid
Rust (15 cm)32.9 dB32.9 dB
Actief (15cm)33.2 dB33.2 dB

Foto's

Conclusie

Een wolf in schaapsklaren, een supersnelle computer met uitstekende prestaties en een uitstekend 27 inch 2560x1440 scherm. We zijn enthousiast over de werking van de Fusion Drive onder MacOS X. Het is zeker een optie die we je aanbevelen als je in de markt bent voor een iMac.

Helaas werkt de Fusion Drive niet onder Windows. Als je standaard Boot Camp installeert zal de partitie voor Windows op de harde schijf worden aangelegd. Het is toch wel jammer dat je onder Windows via BootCamp de SSD niet kunt gebruiken. Je kunt natuurlijk net als wij MacOS X verwijderen en alleen Windows draaien, maar we kunnen ons voorstellen dat je dat wat te rigoureus vindt. Omdat de Disk Utility MacOS X de Fusion Drive wil herstellen kun je dan namelijk MacOS X niet (zomaar) meer gebruiken. 

Apple iMac 27" (MD580N/A HDD test)

De iMac 27 inch in deze uitvoering met de snelle Intel Core i7 3770, GTX 680MX en Fusion Drive is snel, of je nu aan het gamen bent of andere zware toepassingen aan het gebruiken bent. Dat alles gecombineerd in een relatief slanke behuizing met een prachtig IPS-scherm. Goedkoop is het natuurlijk niet, dat is de instapversie al niet, want die kost al € 1905. De variant die we hier hebben besproken heeft een prijskaartje van € 2685,-. Duur, maar dan heb je ook wat. Hoewel het jammer is dat de SSD niet los aan te spreken is, is dit een geweldige computer die wat ons betreft een Gold Award waard is.


Apple iMac 27 inch met Fusion Drive, Nvidia GeForce GTX 680MX.


Besproken producten

Vergelijk alle producten

Vergelijk  

Product

Prijs

Gold Award Apple iMac 27" (MD096N/A)

Apple iMac 27" (MD096N/A)

  • All-in-One
  • Intel Core i5 3470
  • 8 GB
  • Nvidia GeForce GTX 675MX
  • 1000 GB
  • 27 inch
  • Apple MacOS X
Niet verkrijgbaar
Apple iMac 27" (MD580N/A HDD test)

Apple iMac 27" (MD580N/A HDD test)

  • All-in-One
  • Intel Core i7 3770
  • 8 GB
  • Nvidia GeForce GTX 680MX
  • 1128 GB
  • 27 inch
  • Apple MacOS X
Niet verkrijgbaar
Apple iMac 27" (MD580N/A SSD test)

Apple iMac 27" (MD580N/A SSD test)

  • All-in-One
  • Intel Core i7 3770
  • 8 GB
  • Nvidia GeForce GTX 680MX
  • 1128 GB
  • 27 inch
  • Apple MacOS X
Niet verkrijgbaar
0
*