2x Dell XPS 15 review: Core i7 of Core i5?

7 reacties
Inhoudsopgave
  1. 1. Inleiding
  2. 2. Core i5 of Core i7
  3. 3. Grote accu
  4. 4. Beeldscherm
  5. 5. Gaming benchmarks (Battlefield 3)
  6. 6. Gaming benchmarks (Crysis 2)
  7. 7. Gaming benchmarks (Skyrim)
  8. 8. Prestaties: 3DMark06
  9. 9. Prestaties: Cinebench 10
  10. 10. Prestaties: PCMark 7
  11. 11. Prestaties: PCMark Vantage
  12. 12. Accutest (PCMark05)
  13. 13. Accutest (Readertest)
  14. 14. Specificaties en prestaties (uitgebreid)
  15. 15. Conclusie
  16. 16. Besproken producten
  17. 17. Reacties

Inleiding

De Dell XPS 15 is een laptop waarmee Dell laat zien waar het goed in is, namelijk fraaie producten maken. Het is een laptop waaraan je kunt zien dat de makers niet zo nodig een laptop tegen een zo laag mogelijke prijs op de markt willen zetten, maar eentje die gewoon goed in elkaar zit en goede specificaties heeft. We bekijken twee varianten van de XPS 15, een met Core i5, een Nvidia GeForce GT 630M en een prijskaartje van 1399 euro en een met Core i7, een Nvidia GeForce GT 640M die voor 1599 euro de jouwe kan zijn.

De Dell XPS 15 is zoals de naam doet vermoeden een 15 inch laptop. De lijnen van dit model zijn feitelijk een uitvergrote versie van de Dell XPS 13 Ultrabook. Dit grotere model draagt dat label niet, omdat Dell hier geen extra zuinige processors heeft gebruikt, maar gewone (35 watt) mobiele processors.

De vormgeving van de XPS 15 is een combinatie van aluminium en een rubberachtig materiaal. Van alle kanten ziet hij er strak uit, ook van onderen. Zo heeft deze laptop geen lelijke stickers. Die gaan verborgen onder een aluminium afdekplaatje aan de onderkant. Het apparaat ziet er strak uit en ook het toetsenbord met verlichting onder de toetsen lijkt met het oog op ‘mooi’ te zijn ontworpen. De toetsen zijn wat meer afgerond, en vragen wat gewenning. Net als bij de laptops van Apple ontbreekt op deze relatief grote Dell een los numeriek gedeelte en dat zal voor wie veel cijfers moet invoeren misschien vervelend zijn. Aan de andere kant ziet het er wel mooi strak uit. Het touchpad is vrij groot en lekker glad en functioneert prima.

Dell XPS 15 (Core i5/GT 630M)

Ook bij het ontwerp van de zijkanten van de XPS 15 heeft Dell veel aandacht besteed aan de esthetiek. Aan de linkerkant vind je drie USB 3.0-aansluitingen een HDMI en een Mini DisplayPort-aansluiting, VGA ontbreekt. De digitale aansluitingen zijn in het geval van de GeForce GT 630M niet gelijktijdig te gebruiken, heb je een model met GT 640M dan kun je wel alle schermaansluitingen tegelijk gebruiken om monitoren aan te sturen. Aan de linkerkant vinden we verder nog een gigabitaansluiting voor een netwerkkabel.

Aan de andere kant vind je de dvd-brander van het slot-in type (zonder laatje dus) en de twee audio-aansluitingen, de ene is geschikt voor een hoofdtelefoon en de andere voor een headset. Qua draadloze techniek treffen we een Intel Centrino 6235 aan. Een kaartje met prima specificaties, geschikt voor 802.11n via 2,4 en 5 GHz en geschikt voor een maximale doorvoersnelheid van 300 Mbit/s. Deze module voorziet daarnaast tevens in een Bluetooth-aansluiting en biedt ondersteuning voor Intel Wireless Display, waarvoor Dell de benodigde software heeft geïnstalleerd.

Core i5 of Core i7

We kregen zoals gezegd twee varianten van de XPS 15 binnen om te testen. Een ervan was voorzien van een Intel Core i5-3210M en de andere was uitgerust met een Core i7-3612QM. Die laatste is een 35 watt variant van de quad-core Ivy Bridge processor, die we voor het eerst aantroffen in de Sony VAIO Z. Deze is iets lager geklokt dan de gewone 45 watt variant, de Core i7 3610QM en daardoor zuinger en een tikje minder krachtig.

Dell XPS 15 (Core i5/GT 630M)

Kijken we naar de grafische kaart dan heeft Dell twee keuzes voor je: een GeForce GT 630M met 1 GB of een GeForce GT 640M met 2 GB geheugen. De GeForce GT 630M in ons testmodel was voorzien van 1 GB GDDR5 geheugen, is verbonden via een 64-bit bus en loopt op 2/4 GHz. Deze videokaart heeft 96 CUDA-cores en biedt een grafische klok van 625 MHz en een processorklok van 1250 MHz. De GT 630M is weliswaar sneller dan de Intel HD Graphics in de i5-processor, maar is wat ons betreft van beperkte meerwaarde, zeker in een laptop zoals deze Dell met een Full HD-scherm. De Core i7-variant heeft een GeForce GT 640M. Alleen het aantal CUDA-cores bij dit model ligt met 384 al een stuk hoger. De grafische klok staat op 405 MHz, de processor loopt op 810 MHz en het 2 GB GDDR5 geheugen is via een 128-bit bus verbonden en loopt op 2/4 Ghz. 

Het binnenwerk van deze strakke laptop is relatief makkelijk te bereiken, je hebt alleen wel een Torx-schroevendraaier van het juiste formaat (T5X50) nodig en een kruiskop. Let wel op dat je de onderplaat voorzichtig verwijdert, want er loopt een bandkabeltje naar een klein printje dat aan de achterkant is gemonteerd, die moet je dus voorzichtig even verwijderen. In de binnenkant vinden we direct één van de twee SO-DIMM slots en ruimte voor een 2,5 inch schijf. In het geval van het Core i5-model is dat een Seagate 500 GB 7200 toeren-schijf, terwijl er in de Core i7-variant een 1 TB disk van WD zit. Ook is er een mSATA-module aanwezig. Dat is de van Samsung afkomstige 32 GB PM830. Die  zorgt ervoor dat de laptop snel opstart. Eventueel zou je ervoor kunnen kiezen deze SSD een keer zelf te vervangen door een groter exemplaar.

Grote accu

De accu van de Dell XPS 15 is relatief groot en biedt een capaciteit van 65 Wh en dat vertaalt zich in een prima werktijd op de accu, zo’n 6 uur als je het rustig aan doet. Laat je hem hard werken en spreek je daar ook de grafische processor van Nvidia bij aan dan blijft de werkduur beperkt tot net geen 2,5 uur.

Dell XPS 15 (Core i5/GT 630M)
De Dell XPS 15 van binnen.

Ons testmodel werd geleverd met 6 GB werkgeheugen. 4 GB daarvan is op het moederbord gemonteerd en 2 GB via een DDR3-1600 SO-DIMM geplaatst. Je kunt het geheugen dus uitbreiden naar maximaal 12 GB als je er een 8 GB module bij plaatst. Het moederbord is gebaseerd op een Intel HM77-chipset. Dell heeft ook een TPM-chip gemonteerd voor gebruik in combinatie met beveiligingssoftware.

Een ander kenmerkend punt van deze laptop is het scherm. Het is een Full HD paneel met een doorsnede van 15,6 inch en voorzien van een glimmende afwerking. De achtergrondverlichting is gebaseerd op witte LED’s en dat zorgt voor een zeer heldere weergave. De kijkhoeken van dit scherm zijn daarnaast ook uitstekend. Het is een van de beste schermen die we in de afgelopen tijd hebben gezien. De audiokwaliteit van de Dell XPS 15 is beter dan we van veel andere laptops gewend zijn en hij is ook in staat een behoorlijk volume te ontwikkelen.

Beeldscherm

Zoals we dat zien bij de meeste notebooks is het grijsverloop niet zoals gewenst. Er is te veel blauw aanwezig en te weinig rood. Groen komt wel aardig in de buurt. Het gamma wijkt ook af van de ideale score van 2,2. De score van 2,4 houdt in dat het beeld net iets donkerder is dan gewenst. Het kleurbereik is wel beter dan gemiddeld met groen, geel en rood die aardig in de buurt komen van het ideaal. De andere kleuren zitten echter niet in de buurt van hun ideale posities en de helderheid van alle kleuren is te hoog. Al met al presteert dit scherm qua kleuren beter dan de meeste notebooks met een TN-paneel, maar het kan nog duidelijk beter.

Dell XPS 15 (Core i5/GT 630M)
Dell XPS 15 (Core i5/GT 630M)

Gaming benchmarks (Battlefield 3)

Het verschil tussen de GeForce GT 630M van de geteste Core i5-uitvoering en de GT 640M in de Core i7 XPS 15 is aanmerkelijk. Met de GT 630M kun je eigenlijk niet behoorlijk gamen, met de snellere variant behoort dit in de lagere resoluties of als je kiest voor weinig detail wel tot de mogelijkheden. 

Gaming benchmarks (Crysis 2)

Net als op de vorige pagina is het verschil tussen de versie met GeForce GT 630M en de variant met een GeForce GT 640M aan boord duidelijk. De GT 640M is echt stukken sneller.

Gaming benchmarks (Skyrim)

Ook hier is het snelheidsverschil tussen de twee kaarten goed te zien. De XPS 15 met Intel Core i7-processor en GeForce GT 640M is zelfs snel genoeg om met veel detail in 1366x768 te gamen. Full HD met weinig detail lukt zowel met de GT 630M als de GT 640M.

Prestaties: 3DMark06

3DMark06 is een oude benchmark, maar nog steeds een aardige manier om de prestaties van grafische kaarten grof tegen elkaar af te zetten. 

Prestaties: Cinebench 10

De Core i7-3612QM is een iets zuinigere variant van de Intel Core i7-procesoor met vier rekenkernen. Dat vertaalt zich in iets lagere prestaties dan de Intel Core i7-3610QM die die beperking niet kent. Maar toch, het is een rappe processor. De i5 is behoorlijk wat langzamer zoals je ziet in de Cinebench 10-benchmark. 

Prestaties: PCMark 7

In PCMark 7 zie je goed terug dat dit best vlotte machines zijn. Zowel de Core i5 als de Core i7-gebaseerde XPS 15 zet een mooie score neer. 

Prestaties: PCMark Vantage

PCMark Vantage is de voorganger van PCMark 7 en geeft een iets ander beeld. Het snelheidsverschil tussen de Core i5-uitvoering en de Core i7-variant is hier wat groter. 

Accutest (PCMark05)

Hoewel de Core i7 veel sneller is, valt het verschil in werktijd op de accu in onze 'intensieve' PCMark05 test best mee. In beide gevallen overtuigen de laptops niet echt. De XPS 15 met Core i5 haalt op vijf minuten na net geen 2,5 uur. De Core i7-variant houdt het 9 minuten korter vol. 

Accutest (Readertest)

Wanneer je het heel rustig aan doet, zien we een iets ander beeld. De XPS 15 met Core i7-processor blijft net geen zeven uur werken. Dat is een uitstekende prestatie. De Core i5-versie houdt het weliswaar een uurtje korter vol, maar ook dat is zeker geen slechte score. 

Specificaties en prestaties (uitgebreid)

Algemeen
 
MerkDellDell
ProductnaamXPS 15 (Core i5/GT 630M)XPS 15 (Core i7/GT 640M)
ProductcodeL521XY4WN2
DetailsProductinfoProductinfo
Apparaat type
Apparaat typeLaptopLaptop
Processor / Chipset / Geheugen
Processor serieIntel Core i5Intel Core i7
Processor typeIntel Core i5 3210MIntel Core i7 3612QM
Processor klokfrequentie2.5 GHz2.1 GHz
ChipsetIntel HM77Intel HM77
Geheugen capaciteit6 GB8 GB
Type geheugenDDR3DDR3
Geheugen klokfrequentie1600 MHz1600 MHz
SODIMM sloten12
Vrije SODIMM sloten00
Scherm
Scherm diagonaal15.6 inch15.6 inch
Resolutie1920x10801920x1080
Pixeldichtheid141 ppi141 ppi
Scherm type (mat/glans)GlanzendGlanzend
Touchscreen
3D-scherm
Graphics
GPU typeNvidia GeForce GT 630MNvidia GeForce GT 640M
Geïntegreerde / losse GPULosse chipLosse chip
Videogeheugen2 GB
Opslag
Totale opslagcapaciteit532 GB1008 GB
Aantal harddisks / SSD's22
Harddisk/SSD 1 capaciteit32 GB1000 GB
Harddisk/SSD 1 soortSSD/Flash
Harddisk/SSD 1 merk/productSamsung PM830Western Digital WD10JPVT
Harddisk/SSD 2 capaciteit500 GB32 GB
Harddisk/SSD 2 soortHarddiskSSD
Harddisk/SSD 2 merk/productSeagate ST9500432ASSamsung PM830
Optische drive merk/productHitachi LG GS30N
DVD branden
Blu-ray lezen
Blu-ray branden
Connectiviteit / Netwerk
LAN adapterRealtek PCIe GBERealtek PCIe GBE
LAN snelheid1000 Mbit/s1000 Mbit/s
WLAN / WiFi standaard802.11n (Wi-Fi 4)802.11n (Wi-Fi 4)
WLAN adapterIntel Centrino Advanced-N 6235Intel Centrino Advanced-N 6235
Modem
Bluetooth
Bluetooth-versieBluetooth 4.0Bluetooth 4.0
3G (HSPA/UMTS)
Aansluitingen
ExpressCard (type)
Smartcard
USB 2.0 (Type-A)00
USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1)33
FireWire - Totaal0
Thunderbolt0
eSATA0
Cardreader - SD
Cardreader - MicroSD
Cardreader - MS
DVI-uitgang
VGA-uitgang
HDMI-uitgang
DisplayPort-uitgang
Mini DisplayPort-uitgang
Analoge audio aansluitingen22
Aansluiting dockingstation
Kensingtonslot
Camera
Geïntegreerde camera
Cameraresolutie1.3 MPixel1.3 MPixel
Sensors
Vingerafdruklezer
Overige hardware
Trusted Platform Module (TPM)
Geïntegreerde microfoon
TV-tuner analoog
TV-tuner DVB-T
Maten en gewichten
Accu capaciteit (Wh)65 Wh65 Wh
Verwisselbare accu
Gewicht totaal2685 gram2690 gram
Software
BesturingssysteemMicrosoft Windows 7 Home PremiumMicrosoft Windows 7 Home Premium
Windows benchmarks
3DMark06898410872
3DMark11 (Entry)20443143
3DMark11 (Performance)12051953
3DMark11 (Extreme)382639
Windows Prestatie index5.95.9
WinSAT processor7.17.5
WinSAT geheugen7.47.9
WinSAT grafisch6.87.0
WinSAT grafisch spellen6.87.0
WinSAT primaire vaste schijf5.95.9
PCMark Vantage - System80819597
PCMark Vantage - Memories Score57106692
PCMark Vantage - TV and Movies Score38565472
PCMark Vantage - Gaming Score874912312
PCMark Vantage - Music Score1132912568
PCMark Vantage - Communications Score1103913257
PCMark Vantage - Productivity Score864810526
PCMark Vantage - HDD Score1588217505
Cinebench 10 (Multi-CPU, 32-bit)900515707
Cinebench 11.5 (64-bit)2.885.56
PCMark 7 - PCMark Score34423810
PCMark 7 - Lightweight Score37493973
PCMark 7 - Productivity Score35393719
PCMark 7 - Entertainment Score28283444
PCMark 7 - Creativity Score35494298
PCMark 7 - Computation Score30884501
PCMark 7 - System Storage Score41224286
Opstarttijd44 sec.42 sec.
Windows game benchmarks 2013-2014
Crysis 2 High (lowest) (1366x768)25.9 fps38.1 fps
Crysis 2 Ultra (highest) (1366x768)17.9 fps28.3 fps
Crysis 2 High (lowest) (1920x1080)14.6 fps22.9 fps
Crysis 2 Ultra (highest) (1920x1080)9.2 fps16.9 fps
Battlefield 3 - 1366x768 - Low32.1 fps49.6 fps
Battlefield 3 - 1366x768 - High22 fps33.1 fps
Battlefield 3 - 1920x1080 - Low22.3 fps34.9 fps
Battlefield 3 - 1920x1080 - High12.7 fps21.1 fps
The Elder Scrolls V Skyrim (Low) (1366x768)52.3 fps71.7 fps
The Elder Scrolls V Skyrim (Ultra) (1366x768)20.1 fps27.4 fps
The Elder Scrolls V Skyrim (Low) (1920x1080)33.1 fps44.3 fps
The Elder Scrolls V Skyrim (Ultra) (1920x1080)13.8 fps19.1 fps
Notebook Performance Index
NPI - Gaming5457
NPI - Entertainment7171
NPI - Internet, e-mail en social media10089
NPI - Werk en studie7875
Energieverbruik / Accu
Batterymark readertest358 min.413 min.
Accutest PCMark05145 min.136 min.
Energieverbruik uit0.3 W
Energieverbruik adapter (zonder laptop)0.0 W
Energieverbruik idle14.3 W
Testresultaten beeldscherm
Kleurtemperatuur8195 K9359 K
Helderheid wit314.17 cd/m²376.6 cd/m²
Helderheid zwart0.467 cd/m²0.617 cd/m²
Contrast672.7 : 1610.4 : 1
Gamma2.32
Gamma (afwijking van 2,2)0.12
Kleurafwijking rood (Delta E 1994)7.326.86
Kleurafwijking groen (Delta E 1994)17.0215.78
Kleurafwijking blauw (Delta E 1994)25.7026.65
Kleurafwijking cyaan (Delta E 1994)15.516.64
Kleurafwijking magenta (Delta E 1994)12.3713.25
Kleurafwijking geel (Delta E 1994)6.085.67
Gemiddelde kleurafwijking (Delta E 1994)1414.1
Gemiddelde grijsafwijking (Delta E 1994)7.18.1

Conclusie

De Dell XPS 15 is een luxe laptop met een hele mooie afwerking. Dat geldt voor beide uitvoeringen die we hier hebben besproken. De variant met Core i7 en GT 640M is wat ons betreft echter veel aantrekkelijker dan de versie met Core i5 en GT 630M. Die is uiteraard goedkoper, maar de snellere uitvoering biedt dermate veel meerwaarde dat doorsparen geen slecht idee is. De processor is een heel stuk sneller en met de videokaart kun je gamen, zolang je er maar niet voor kiest om dat in Full HD te proberen, want dan is ook de GT 640M eigenlijk net iets te zwak.

Dell XPS 15 (Core i5/GT 630M)

De afwerking van deze laptop is van een heel erg hoog niveau, stevige en mooie materialen. Daarnaast is het scherm van uitstekende kwaliteit en biedt de XPS 15, als je het rustig aan doet een prima werktijd op de accu. Al met al een interessante laptop, die wat ons betreft in de Core i7 / GT 640M-variant een Silver Award waard is. 


Dell XPS 15 (Core i7/GeForce GT 640M)

De Dell XPS 15 is verkrijgbaar vanaf € 1399, je krijgt dan een laptop met een Core i5-2310M, 4 GB werkgeheugen, GeForce GT 630M en 500 GB harde schijf. Een variant met Core i7-3612QM, 8 GB werkgeheugen, GeForce GT 640M en 1 TB harde schijf kost € 1599. Uitgaande van 1 jaar Next Day In-home garantie.


Besproken producten

Vergelijk alle producten

Vergelijk  

Product

Prijs

Dell XPS 15 (Core i5/GT 630M)

Dell XPS 15 (Core i5/GT 630M)

  • Laptop
  • Intel Core i5 3210M
  • 6 GB
  • 15.6 inch
  • 1920x1080
  • Nvidia GeForce GT 630M
  • 532 GB
  • 2685 gram
Niet verkrijgbaar
Silver Award Dell XPS 15 (Core i7/GT 640M)

Dell XPS 15 (Core i7/GT 640M)

  • Laptop
  • Intel Core i7 3612QM
  • 8 GB
  • 15.6 inch
  • 1920x1080
  • Nvidia GeForce GT 640M
  • 1008 GB
  • 2690 gram
Niet verkrijgbaar
0
*